Hoppa direkt till innehåll

Porträtt i akvarell

2012-01-16 - akvarell, aquarelle, porträtt, portrait
Jag har gjort porträtt i akvarell förut, som här, här och här, men även om det är porträtt så är dom ju högst stiliserade, att måla ett ordentligt porträtt har jag nu insett är bra mycket svårare.
Jag kollar ju runt på massor med bloggar av folk som målar och ritar och blir alltid både inspirerad och pinsamt medveten om mina egna begränsningar. Men man måste ju öva, eller hur. Jag vill ju bli bra! Så jag testade för inte så länge sedan att rita ett porträtt med tusch/promarkers och resultatet var jag inte så där jättenöjd med. Det var kanske inte rent ut sagt fult, men det saknade något. Framförallt håret ser förskräckligt ut. Jag är riktigt värdelös på att rita hår i alla dess former.
Blyerstporträtt är jag bra mer bekväm med dock, och en hel del är jag riktigt nöjd med, som detta på Leia.
Men skam den som ger sig, jag bestämde mig för att försöka få till ett regelrätt porträtt i akvarell, så jag började med att skissa upp linjerna på akvarellpapper. I regel när jag gör detta så använder jag mig av rutnätsmetoden i viss utsträckning eller bara på känn. I det här fallet försökte jag förlita mig på rutnätet, bara för att vara på den säkra sidan.
Jag har en uppsättning Winsor&Newton akvarellfärger som är ruskigt bra färger, men jag har på tok för få av dem (så klart). Jag ska fylla på med fler kulörer vart eftersom.
Efter en dryg timme så är detta resultatet. Och ser ni på originalbilden till höger så är det ju inte mycket som stämmer. Utöver att hon är gul i ansiktet - vilket faktiskt inte stör mig jättemycket (återigen, för få kulörer) - så är ju själva skuggningen inte så lätt att få till. Akvareller är lättarbetat dock, men det är en additiv process, du kan bara lägga till färger, du kan aldrig ta bort då akvareller inte är täckande (som till exempel Akryl), så gör man näsan för mörk så förblir den mörk helt enkelt.
Så ger jag upp? Nej, jag hoppas inte det. Vill klottra lite mer med detta. Måste hitta bra foton på personer som llämpar sig för detta, gärna bilder med mycket kontraster i. Sen är det bara att öva och förfina. Ska nog börja med ett ljust jämnt lager sen lägga på alltmer mörkare och mörkare nyanser för att jobba fram skuggorna. Måste bli kompis med mediumet helt enkelt smile
Mer i Webblog
Lng Zebra
Sketchbook
Information om Nikon D800 lcker
Portrtt i akvarell
Nikon lanserar D4
Mediacenter fr teknikfientliga
Wrath of the Titans
Nyckelord: akvarell, aquarelle, porträtt eller portrait
Sabina svartvit
Kadesj
Upp p hsten igen
Portrtt i akvarell
Barnakvarell
Nordic: The Musical
I-V: Mjölner: Himlen brinner
Nordic: The Musical
I-IV: Loke: Gudarnas spel
Nordic: The Musical
I-V: Freja: Oändlig kärlek
Ljussabel-projektet
Hemma Bäst
Skåp till Ute-TV
Thåström i Globen
Födelsedagspresent
Bröllopspresent
Borta Bra
Recension: Jacy's
Thåström
Nordic: The Musical
I-III: Oden
Nordic: The Musical
I-II: Yggdrasil
Nordic: The Musical
I-I: Ginnungagap: Allting börjar alltid någonstans
Borta Bra
Recension: Bohusgården Hotell & Konferens
Borta Bra
Recension: Elite Palace
Nytt projekt på gång: Ljussablar som ljuskälla
Hemma Bäst
Hemma-Spa klart!
Alien: Romulus
Hemma Bäst
Utebaren klar!
Hemma Bäst
Börjar likna en bar!
Hemma Bäst
Reglar på plats
Hemma Bäst
Rivning pågår!
Mjölner!
Borta Bra
Örnen börjar bli redo för Sweden Rock
Hemma Bäst
Utebar!
Mixtejp
Norrsken
Kan ha "råkat" skaffa något på Sci-Fi-mässan
Borta Bra
Recension: Steam Hotell
Hemma Bäst
Det börjar ta form med hemma-spa:et
Rostfärg och IKEA-lampa
Myst Book
Create a physical book from my digital book
Myst Book
Survey Island
Myst Book
Someone is trying to sell my map!
Julkalender
Myst Book
Myst book updated
Borta Bra
Recension: Yasuragi Ryokan Hanare
Borta Bra
Recension: Ad Astra
Ny tatuering - midgårdsormen!
Minnestal till en kaffekopp
Förlovade
Borta Bra
Sweden Rock 2023
Ny nummerskylt för huset
Fix i husbilen
Grubbelgubbe
Hemma Bäst
Uppdateringar i verkstaden!
Måla med rostfärg
Vårfix i trädgården
Jung Kook
Pappaskämt och annan humor